Komunikat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. prowadzenia od 1 stycznia 2024 r. dokumentacji leczenia zwierząt i stosowanych produktów leczniczych

Dodano: 1 stycznia 2024

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie nowe brzmienie art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2023 poz. 1075). Ponieważ do tego dnia system teleinformatyczny służący prowadzeniu dokumentacji leczenia zwierząt przez właścicieli lub posiadaczy zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, nie zostanie udostępniony przez Głównego Lekarza Weterynarii, dokumentację należy prowadzić na podstawie przepisów Unii Europejskiej. Z tego względu, że przepisy unijne nie określają wzoru tej dokumentacji, ale stwarzają możliwość jej prowadzenia w formie papierowej lub elektronicznej, dopuszczalne jest przyjęcie prowadzenia tej dokumentacji w jednej z tych form, z wykorzystaniem wzoru stosowanego dotychczas. O terminie udostępnienia systemu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Jak prowadzić dokumentację do czasu udostępnienia systemu?

Od 1 stycznia 2024 r. do dnia udostępnienia przez Głównego Lekarza Weterynarii systemu dokumentacja stosowanych produktów leczniczych oraz dokumentacja leczenia zwierząt powinna być prowadzona przez właścicieli lub posiadaczy zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność – na podstawie przepisów Unii Europejskiej.

 

Zasady prowadzenia dokumentacji wg przepisów unijnych

Przepisy UE określają zakres danych, które obejmuje dokumentacja stosowanych produktów leczniczych oraz dokumentacja leczenia zwierząt oraz dotyczą kwestii przechowywania i udostępniania tej dokumentacji właściwym organom.

Przepisy unijne nie określają wzoru tej dokumentacji, ale stwarzają możliwość jej prowadzenia w formie papierowej lub elektronicznej. Dopuszczalne jest więc przyjęcie prowadzenia tej dokumentacji w jednej z tych form, z wykorzystaniem wzoru stosowanego dotychczas.

Zgodnie z wymienionymi okolicznościami niewykonanie obowiązku określonego w art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt do czasu udostępnienia systemu teleinformatycznego przez Głównego Lekarza Weterynarii nie stanowi wykroczenia, o którym mowa w art. 85 ust. 1 pkt 4 i pkt 7 ww. ustawy.

 

Podstawa prawna
  • ustawa z 11 marca 2024 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1075)
  • Art. 108 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2019/6 z 11 grudnia 2018 r.
  • Art. 102 rozporządzenia PE i Rady (UE) 2016/429 z 9 marca 2016 r.

Oprac. na podstawie:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Główny Inspektorat Weterynarii